«

Kripto korsanlığı ve dolandırıcılığı yaygınlaştı ve kripto para platformlarının durumu durdurmak için bir adım önde olması gerekiyor. Yakın tarihli bir raporda Binance ve Huobi, Haziran 2022 Harmony köprüsü istismarıyla ilgili olarak 1,4 milyon dolarlık kripto fonuna el konulduğunu duyurdu.

14 Şubat tarihli rapor, iki kripto para borsasının kötü şöhretli Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarıyla bağlantılı hesaplardaki fon hareketlerini ele geçirdiğini ve bloke ettiğini ortaya koydu. Daha fazla ayrıntı, blockchain analitik firmasının ortaya çıktığını ortaya çıkardı. Eliptik yürütülen araştırmalar bu da fonun geri kazanılmasına yol açtı.

Eliptik Yardımlar, Harmony İstismarından Fonların Bir Kısmının Kurtarılmasına Yardımcı Olur

22 Haziran 2022’de, Kuzey Kore’nin kötü şöhretli suç örgütü Lazarus, Harmony’s Horizon Bridge’i ele geçirdi ve yaklaşık 100 milyon dolarlık kripto varlığı çaldı. Binaen raporlara, saldırı sabah 7:08’de başladı ve sabah 7:26’ya kadar sürdü ve bilgisayar korsanlarının 11 işlem yoluyla çeşitli tokenlerde milyonlarca doları alıp götürmesine izin verdi. Saldırıdan sonra suçlular, fonları Ether ile değiştirmek için Uniswap merkezi olmayan borsadaki başka bir cüzdana gönderdiler.

Horizon Bridge, Harmony ile üç büyük ağ, Ethereum, Bitcoin ve Binance Chain arasındaki token transferlerini kolaylaştırdığından, istismar ciddi kabul edildi. Bu nedenle, bilgisayar korsanlarının izini sürmek ve fonları geri almak için devam eden soruşturmalar yürütüldü. ABD Federal İstihbarat Bürosu izlenen Harmony istismarı Kuzey Koreli Lazarus Grubuna.

Bu arada, çalınan fonlar, suçluların onları karmaşık işlem zincirleri yoluyla çeşitli borsalara akıtmaya başladığı yakın zamana kadar atıl durumda kaldı. Konuyu araştıran firmalardan biri olan Elliptic, çalınan fonlarla ilgili bir ipucu buldu ve istihbaratı Binance ve Huobi’ye gönderdi.

Analitik firması, kripto para borsalarına platformlarındaki yasa dışı mevduatları bildirdi ve bilgisayar korsanlarıyla bağlantılı hesapları dondurdu. Rapora göre, dondurulan hesaplarda yaklaşık 1,4 milyon dolarlık kripto para bulunuyor.

BTCUSD_
Bitcoin’in fiyatı şu anda günlük grafikte 22.500 doların üzerinde işlem görüyor. | Kaynak: TradingView.com’dan BTCUSD fiyat tablosu

Lazarus Group, Kripto Parayla İlgili Birden Fazla Kara Para Aklamayla Bağlantılı

Birkaç Kuzey Koreli grup, kriptoyla ilgili kara para aklama ve elektronik dolandırıcılıkla ilişkilendirilerek ülkelerin bunları yasaklamasına neden oldu. Raporlar, Lazarus Group’un Harmony hırsızlığından sonra fonları aklamak için OFAC onaylı Tornado Cash gizlilik karıştırıcısını kullandığını belirtti. Bir gizlilik karıştırıcısı kullanmak, borsalarda fon taşımayı kolaylaştırsa da, firma çalınan fonları karıştırıcı aracılığıyla takip edebildiği için Eliptic’in araştırmalarına da yardımcı oldu.

Elliptic CEO’su Simone Maini yaptığı açıklamada, gelişme hakkında yorum yaptı. Olayın, sektörün kara para aklamayı önlemek ve kripto para birimi alanının suç faaliyetleri için bir sığınak haline gelmesini durdurmak için harekete geçtiğini gösterdiğini söyledi.

Son olay, Huobi’nin Harmony hack istismarını çözmek için Binance ile ilk kez işbirliği yapması değil. 16 Ocak’ta iki kripto para borsası donduruldu ve 121 BTC kurtarıldı O sırada Harmony saldırısıyla bağlantılı 2,5 milyon dolar değerinde.

Bununla birlikte, son geri kazanımlar, grup tarafından hafta sonu aklanan 63,5 milyon doların yalnızca bir kısmı. Zincir üstü dedektifliğe göre ZachXBT, suçlular 41.000 ETH’yi Ethereum tabanlı bir gizlilik protokolü olan Railgun aracılığıyla üç borsaya göndermeden önce aktardılar.

Ayrıca, en son Eliptik araştırmalar keşfedildi Lazarus Group’un Sinbad aracılığıyla yaklaşık 100 milyon dolarlık BTC akladığı. Firma, Sinbad’ın OFAC onaylı gizlilik mikseri Blender’ın yeniden lansmanı olduğunu iddia ediyor.

Pixabay’dan öne çıkan resim ve TradingView.com’dan grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *