«

Kripto para birimi endüstrisi, Binance gibi büyük borsalar da dahil olmak üzere son yıllarda düzenleyicilerin radarında olsa da, en çok hedeflenen yönü stabilcoinler. Binance markalı ihraççı Paxos arasındaki son destanın ardından stabilcoin BUSDve Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC), stablecoin piyasası şaşkına döndü. Yatırımcılar, fonlarını kurtarmak için en güvenli destekli stablecoin’i aradılar.

Buna göre Binance Halk arasında “CZ” olarak bilinen CEO Changpeng Zhao, kripto para birimi endüstrisi yakında her yerde bulunan dolar destekli stablecoin çağından uzaklaşarak diğer varlıklar tarafından algoritmik olarak desteklenen stablecoin’lere doğru evrilebilir.

Kripto Endüstrisi Diğer Gerçek Kelime Destekli Para Birimine mi Taşınacak?

USD destekli sabit paralar etrafındaki sıkılaştırma düzenlemesinin ardından, kripto endüstrisi şimdi başka alternatifler arıyor. Bitcoinist’in bildirdiği gibi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Paxos ve kripto borsası Kraken gibi kripto şirketlerine karşı eylemlerini artırdı.

CZ, Salı günü bir Twitter Space Soru-Cevap etkinliğinde şunları söyledi:

Stablecoin’ler üzerindeki baskı miktarı oldukça önemlidir. Birden fazla kurum orada baskı uyguluyor. Bu, USD stabilcoin pazarını küçültecek, bu nedenle endüstri seçeneklerini araştırıyor.

Stablecoin’ler, fiat para birimi tarafından desteklenen daha az değişken dijital varlıklardır. Yatırımcılar volatiliteye maruz kalmalarını azaltmak için kullanırlar. Geçtiğimiz yıllarda, ABD doları ile desteklenen stablecoin’ler en popüler olanı oldu. Dolar destekli stablecoin, stablecoin piyasasının neredeyse tamamını oluşturuyor.

Euro gibi fiat para birimi tarafından desteklenen stablecoin’ler mevcut olsa da, dolar destekli piyasa hala en baskın olanıdır. Tether USDT, USD Coin, BUSD ve DAI, küresel kripto para piyasa değerinin %10’undan fazlasını oluşturuyor.

Bununla birlikte, düzenleyiciler dolar destekli stablecoin’in düzenlenmesine lazerle odaklanmaya başladığından, CZ endüstrinin diğer varlıkların ve hatta algoritmik destekli stablecoin’in ortaya çıkışını görebileceğine inanıyor. CZ kayıt edilmiş“Sanırım daha fazla euro veya diğer, Japon yeni, Singapur doları bazlı stablecoin’ler göreceğiz.”

Algoritmik sabit paralar dolar gibi varlıklara bire bir olan sabitlerini korumak için karmaşık bilgi işlem kombinasyonlarından ve tüccar teşviklerinden yararlanan varlıklardır. Bu türe bir örnek sabit para Terra’nın UST’siydi, 2022’de çöken ve kripto ayı piyasasının hızlanmasına yol açan dijital varlıklar.

Terra’nın UST çöküşü, varlık üzerinde bankada büyük bir kaçışa yol açan bir itfa dizisi tarafından tetiklendi. Bu agresif itfa süreci sonunda UST’nin çökmesine yol açtı. Stablecoin algoritması, varlık üzerinde bire bir dengeyi koruyamadı. CZ’ye göre:

Stablecoinler etrafındaki düzenleyici baskı, muhtemelen kısmen Terra Luna algoritmik stablecoin’in Mayıs ayındaki çöküşüyle ​​tetiklendi.

SEC, Paxos’a BUSD İhraçını Durdurma Emri Verdi

Bu haftanın başlarında, New York Eyaleti Mali Hizmetler Departmanı, Paxos Trust Co.’ya BUSD ihracını durdurmak, kripto para piyasasında üçüncü en büyük stablecoin. Son raporlara göre Paxos, Binance ile bağlantılarını sonlandıracak ve 21 Şubat’a kadar BUSD dağıtımını durduracak.

Paxos, ayrılığa rağmen önümüzdeki 12 ay boyunca BUSD’yi desteklemeye devam edecek. CZ’ye göre Paxos yalnızca yeni token ihracını durdurdu. “Düzenli bir tasfiye olması iyi bir şey. Stablecoin’leri tutan kişiler herhangi bir değer kaybetmemeli” dedi.

Özellikle CZ, Binance’in BUSD stablecoin ile benzersiz bağlantısını her zaman netleştirmiştir. CEO, BUSD’nin kendisinin veya ekibinin fikri olmadığını, Paxos tarafından yaratılan bir şey olduğunu belirtti. Binance’ten bahsetmişken, borsanın yerel token’ı Binance Coin (BNB), bu olayların ortasında yerini korumak için mücadele ediyor.

TradingView'de Binance Coin (BNB) fiyat tablosu
Binance Coin (BNB) 4 saatlik grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: TradingView.com’da BNB/USDT

BNB, son yedi günde %9 düştükten sonra son 24 saatte %3,6 arttı. Mevcut piyasa fiyatı hala 250 doların oldukça üzerinde ve 300 doları tekrar kırmak istiyor.

Bloomberg’den öne çıkan görüntü, TradingView’den Grafik.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *