«

BAE’nin Ras Al Khaimah (RAK) şehri, dijital ve sanal varlık şirketleri için bir serbest bölge getirmeyi planlıyor. Ras Al Khaimah hükümeti, bu serbest bölgenin RAK Digital Assets Oasis olarak adlandırılacağını söylüyor. Bu duyuru geçtiğimiz günlerde uluslararası Blockchain Life 2023 forumunda yapıldı.

Böyle bir kararın arkasındaki sebep, BAE’nin küresel kripto işletmelerini Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yedi Emirliğinden biri olan Ras Al Khaimah’ta mağaza açmaya davet etmek istemesi olabilir. Bu yeni hamle ile serbest bölge, sanal varlık alanındaki düzenlemeye tabi olmayan faaliyetler için yenilik sağlayacaktır.

RAK ICC başkanı Şeyh Muhammed Al Qasmi şunları söyledi:

RAK Digital Assets Oasis’in lansmanı ile BAE’nin inovasyon için birincil hedef konumunu daha da ileriye taşımaktan gurur duyuyoruz. Geleceğin şirketleri için geleceğin serbest bölgesini inşa ediyoruz. Yalnızca dijital ve sanal varlık şirketlerine adanmış dünyanın ilk serbest bölgesi olarak, dünyanın dört bir yanından girişimcilerin tutkularını desteklemeyi dört gözle bekliyoruz.

Raporlara göre, dijital ve sanal varlık hizmet sağlayıcılarına yönelik bu serbest bölge, 2023’ün ikinci çeyreğinde başvurulara açılacak.

Serbest Bölge Tam Olarak Nedir?

Serbest bölge veya serbest ticaret bölgesi, işletmelerin ve girişimcilerin işlerinin mutlak mülkiyetine sahip olacağı bir ekonomik alandır. Bu aynı zamanda girişimcilerin kendi vergi planlarına ve düzenleyici çerçevelerine sahip olma hakkına sahip olduğu anlamına gelir; Ancak bu tercihli yapı, BAE’nin ceza kanununu içermeyecektir.

Sanal varlıktan arındırılmış bir bölge, misli olmayan tokenler (NFT’ler), blok zinciri, merkezi olmayan otonom kuruluşlar (DAO’lar), yardımcı tokenler, metaverse ve kripto/ Web3 ekosistemi.

Özellikle BAE, sanal varlık endüstrisine karşı çok sıcak davranıyor. Dijital varlık endüstrisinin büyümesine yardımcı olmak için altyapısını yatırım yapmak ve geliştirmek için kaynaklara sahiptir. Ülke, petrole dayalı ekonomisinin ötesine geçmeye çalışırken, BAE de bu alandaki girişimcilere yardımcı olacak politikalar geliştirdi.

Bu serbest bölge, dijital ve sanal varlık endüstrilerindeki hızlandırıcılara ve kuluçka merkezlerine yardımcı olan çerçeveleri benimseyerek sanal varlık şirketlerini teşvik edecektir. Bu bölge, danışmanlık hizmetleri, korumalı alanlar ve hibrit çalışma alanları sağlayacaktır. Finansmana erişim de olacak. RAK Digital Assets Oasis, ilerici politikalar sağlayarak bu iş dostu altyapıyı da destekleyecektir.

Ülkenin Federal Sanal Varlık Yasası Neyi Belirtiyor?

Menkul Kıymetler ve Emtia Otoritesi (SCA), BAE’nin birincil mali düzenleyicisidir. SCA’ya ve sanal varlıklarla ilgili en son federal düzeydeki yasaya göre SCA, Abu Dabi Küresel Pazarı (ADGM) ve Dubai Uluslararası Finans’ı içeren finansal serbest bölgeler dışında tüm Emirlikler genelinde sektörü yönetme yetkisine sahiptir. Merkez (DIFC).

ADGM ve DIFC’nin kendi mali düzenleyicileri vardır. BAE’de yeni serbest bölgeler, birçok yeni kripto, blockchain ve Web3 şirketi dahil olmak üzere 40’tan fazla çok disiplinli şirketi bünyesine kattı. Buna Dubai Çoklu Emtia Merkezi (DMCC), DIFC ve ADGM dahildir.

Sanal Varlık
Bitcoin, bir günlük grafikte 23.500 $ olarak fiyatlandırıldı | Kaynak: TradingView’de BTCUSD

UnSplash’tan Öne Çıkan Görüntü, TradingView.com’dan Grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *