«

FTX’in kardeş firması Alameda Research, bir başka iflas etmiş kripto para kredi kuruluşu Voyager Digital’i bir dava ile tokatladığında, dağınık FTX anlatısı Salı günü ilgi çekici bir hal aldı.

Reuters, Alameda’nın kendi iflas başvurusundan önce Voyager’a verilen yaklaşık 446 milyon doları geri almaya çalıştığını bildirdi. Ödemeler, Alameda tarafından Voyager’ın Temmuz ayındaki iflas başvurusundan önce Voyager’dan teminat altına alınan kripto borçlarıyla ilgili.

Bir mahkeme dosyasında FTX, Alameda adına Voyager’a Eylül’de yaklaşık 249 milyon dolar ve Ekim’de yaklaşık 194 milyon dolar ödediğini iddia etti. Mahkeme belgelerine göre FTX, Ağustos ayında ayrıca 3,2 milyon dolarlık bir faiz ödemesi yaptı.

Alameda Parayı Geri İstiyor

Bloomberg tarafından görülen mahkeme kayıtlarına göre Alameda, hiçbir alacaklının diğerine tercih edilmemesini sağlamak için tasarlanmış iflas yasaları uyarınca paraları geri almaya çalışıyor.

FTX’in şikayet belgeleri, bu kredi ödemelerinin kripto para borsasının kendi iflas beyannamesine yakınlığı nedeniyle, bu fonların tahsilata tabi olduğunu ve diğer FTX alacaklılarına tazmin etmek için kullanılabileceğini açıkladı.

Image: Capital.com

Sam Bankman-Fried liderliğindeki FTX’i temsil eden hukuk danışmanları, Voyager’ın “bilerek veya sorumsuzca” müşteri parasını Alameda’ya yönlendirerek borsanın düşüşüne katkıda bulunduğunu iddia ediyor. Bu arada FTX, Voyager’ı Kasım ayında batmadan önce satın almaya çalışmıştı.

Mahkeme dosyalarına göre Alameda, Voyager’dan “besleyici fon” olarak bahsetti. Ayrıca mahkeme belgeleri, bireysel müşteri fonlarına yatırım yapılmadan önce çok az durum tespiti yapıldığını veya hiç yapılmadığını ortaya koymaktadır.

‘Besleyici Fon’ nedir?

Besleyici fon, riskten korunma fonu yatırımcılarının sermayelerini yerleştirdiği ve daha sonra bir ana fona aktarıldığı bir yatırım fonu biçimidir. Besleyici fon değil, ana fon nihayetinde serbest fonun yatırım danışmanı tarafından piyasaya yatırım yapmak için kullanılır.

FTX, Voyager’ın iş modelinin bir besleyici fon olduğunu belirtti. Bireysel yatırımcılar aradı ve paralarını Alameda ve Three Arrows Capital gibi bitcoin yatırım fonlarına çok az araştırma yaparak veya hiç araştırma yapmadan yatırdı.

Alameda’nın avukatları Pazartesi günü iflas mahkemesine şu şikayette bulundu:

“Alameda’nın suiistimal iddiasına ve şimdi suçlanan eski liderliğine gösterilen (haklı) ilgide büyük ölçüde kaybolan şey, Alameda’yı finanse eden ve bu iddia edilen suiistimali bilerek veya umursamadan körükleyen Voyager ve diğer kripto para birimi “borç verenlerin” oynadığı rol oldu. ”

446 Milyon Dolar Artı Yasal Ücretleri Geri Almak

Alameda, şikayetinde Voyager’ın şirkete çeşitli dijital para birimlerinde kredi teklif ettiğini belirtti. Alameda, yasal ücretleri de içerebilecek herhangi bir başka tazminatın yanı sıra 446 milyon dolarlık zararı takip etmeyi planladığını belirtti.

Eskiden 32 milyar dolarlık bir kripto para borsa imparatorluğu olan FTX’in başarısızlığı, yatırımcıların kripto para birimlerine olan inancını kırdı. Piyasa katılımcıları, zararın boyutunu ve önümüzdeki yıllarda sektörü nasıl etkileyeceğini belirlemeye çalışıyor.

Crypto total market cap at $991 billion on the daily chart | Chart: TradingView.com

FTT Token Fiyat Düşüşleri

Kurucusu Sam Bankman-Fried dolandırıcılıkla suçlandı ve Alameda Research CEO’su Caroline Ellison da dahil olmak üzere çok sayıda üst düzey yardımcı dolandırıcılıktan suçlu bulundu.

Şu anda ailesinin Kaliforniya’daki evinde ev hapsinde tutulan ve Ekim ayında yargılanması planlanan Bankman-Fried, kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddetti.

Bu arada, FTX’in yerel kripto para birimi FTT, Coingecko tarafından yapılan izlemeye göre, yazının yazıldığı sırada son 24 saat içinde yaklaşık %5 gerileyerek 1,90 dolardan işlem görüyordu. Son iki haftada FTT, değerinin yaklaşık %24’ünü kaybetti.

Digital Bayi tarafından öne çıkan görsel

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *