«

FTX/Alameda destanı, kripto endüstrisini diken üstünde tutmaya devam ediyor. Noel’den hemen önce, Sam Bankman-Fried (SBF), 250 milyon dolarlık bir kefaletle ev hapsinde serbest bırakıldı ve ailesi bunu evlerindeki öz sermaye ile güvence altına aldı.

Birkaç zincir içi analistin belirttiği gibi, birkaç saat önce eski Alameda Research cüzdanları hayat buldu. İşin garibi, altcoin transferleri, Bankman-Fried’in internet bağlantısı olan ailesinin evinde rahat etmesine izin verildikten kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Alameda Cüzdanları Bitcoin İçin Token Takas Ediyor

Birkaç zincir üstü analistin ortaya koyduğu gibi, transferlerin yeni FTX CEO’su John Ray’in hareketlerini sağlamlaştırması pek olası görünmüyor. Martin Lee, Nansen’de veri gazetecisi belirtilmiş Alameda cüzdanlarında “son 6-7 saat içinde” çok fazla hareket olduğunu söyledi.

Çeşitli Ethereum tabanlı belirteçler iki ana cüzdanda birleştirildi. Diğerlerinin yanı sıra, yaklaşık 11.390$’a eşdeğer 3.263 CVX, Convex Finance: staking sarmalayıcı Abra’dan Alameda Research cüzdanına gönderildi.

Başka bir transfer, Alameda Research’ten bir MetaMask cüzdanına gönderilen 39.152 $’a eşdeğer 74.112 CRV idi. Üçüncü bir transferde, diğer işlemlerin yanı sıra bilinmeyen bir cüzdan adresine 45,6 ETH gönderildi.

Genel olarak, altcoinler ve Tether ile USDC, ETH ile değiştirildi. Transferleri bu kadar çarpıcı kılan şey, ETH’nin daha sonra birden çok cüzdana ve son olarak da FixedFloat ve Changenow karıştırıcılarına gönderilmiş olmasıdır. Lee, transfer sırasının “gerçekten garip” olduğunu açıkladı ve şöyle devam etti:

Varlıkları birleştirmek mantıklı ama ChangeNow / FixedFloat’a göndermeden önce yeni cüzdanlara dağıtmak izlerini gizlemeye çalışıyor gibi görünüyor. Konsolidasyondan hemen sonra transfer olmuş olabilir.

Zincir üzerinde analize kendini adamış bir firma olan OKT araştırması ayrıntılı:

Alameda ETH adresleri, yedek bozuk para ve ETH/USDT için ERC20’leri takas etmek için koltukta ortalığı karıştırıyor. ETH ve USDT daha sonra anlık değiştiriciler aracılığıyla yönlendirildi. Bazı önemli alarm zillerini çalıyor…

Ancak, işlemlerin toplam değerine ilişkin nihai bir analiz bulunmamaktadır. Ancak Lee, “Hareket etmeye başlamadan önce ne olduklarından emin değilim, ancak transferlerin çoğu 60.000 doların altında küçük meblağlardı” dedi.

İşlemlerin nihai hedefi Bitcoin oldu. Zincir üstü analist ZachXBT olarak açıklığa kavuşmuş, dört Bitcoin adresi, işlemlerin arkasındaki tel çekiciye atfedilebilir. Toplamda, bunlar yaklaşık 198.000 $ olan 11.9 BTC’ye karşılık geliyor.

İşlemlerden kimin sorumlu olduğu – bir bilgisayar korsanı mı yoksa gerçekten Bankman-Fried – şu anda belirsiz görünüyor. Bununla birlikte, kripto topluluğunun belirttiği gibi, kefaletle serbest bırakıldıktan birkaç gün sonra zamanlama tuhaf olmaktan da öte.

Basın zamanında, Bitcoin fiyatı 16.648 $ seviyesindeydi ve 16.950 $ bölgesinde reddedildikten sonra son 24 saat içinde % -1.3’lük hafif bir düşüş trendi yaşadı.

Alameda cüzdan aktivitelerini takiben Bitcoin BTC USD 2022-12-28
Bitcoin fiyatı, 4 saatlik grafik
LifeStyle UG’den öne çıkan görsel, TradingView.com’dan Grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *