«

FTX brouhaha devam ediyor ve bu kez, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kripto borsasının eski büyük patronuna ait milyonlarca dolar nakit ve varlığa ABD yetkilileri tarafından el konuldu.

Federal makamlar, FTX’in kurucu ortağı ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried ile ilgili, büyük bir kısmı Robinhood hissesi şeklinde gelen 150 milyon dolarlık varlığa el koydu.

ABD’li yetkililer, devam eden soruşturmayla bağlantılı olarak yaklaşık 700 milyon dolarlık hisse senedi, nakit ve diğer varlıklara el koydu.

ABD Adalet Bakanlığı bu ayın başlarında Robinhood hisselerine el konulduğunu açıkladı, ancak Cuma günü çeşitli bankalarda tutulan nakit ve kripto para borsası Binance’e yatırılan varlıklar da dahil olmak üzere el konulan varlıkların daha kapsamlı bir listesini sundu.

SBFFTX former CEO Sam Bankman-Fried. Image: Euromoney

Yeni FTX CEO’sunun Elleri Dolu

FTX’in rehabilitasyonunu denetlemek üzere CEO olarak Bankman-Fried’in yerini alan John Ray, kripto para birimi borsasının mudilerinin şirket Kasım ayında çöktüğünde kaybettiği fonları geri almaya çalışıyor.

Geçen yılın Aralık ayında Bankman-Fried, suçsuz olduğunu kabul ettiği sekiz kara para aklama ve dolandırıcılık suçlamasıyla suçlandı. FTX’teki yardımcılarından ikisi, dolandırıcılık suçlamalarından suçlu bulundu ve federal yetkililerle işbirliği yapıyor.

John RayFTX CEO John Ray. Image: New York Post

Buna ek olarak, savcılar Silvergate Bank hesaplarından yaklaşık 6 milyon $’a ve Moonstone Bank hesabından da 50 milyon $’a el koydu. Mahkeme belgelerine göre Binance ve Binance.US hesaplarından açıklanmayan miktarlara el konuldu.

Yaklaşık 525 milyon dolar olduğu tahmin edilen el konulan Robinhood hisselerinin mülkiyetine Bankman-Fried, FTX ve iflas etmiş kripto para kredi kuruluşu BlockFi itiraz etti.

SBF İsimsiz Kefalet Bağışçıları

Bankman-Fried, Aralık ayında dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklandı ve 250 milyon dolarlık bir tahville yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Müşteri varlıklarının zimmete para geçirildiğini reddetti.

Sonraki bir Insider raporu, adı açıklanmayan iki kişinin SBF’nin kefalet bonosu için yaklaşık 700.000 $ topladığını gösterdi. Bir kişi 200.000 $ teklif ederken, diğeri 500.000 $ fon sağladı.

SBF’nin avukatları güvenliklerinden endişe duyduklarını ifade ettiklerinde mahkeme bu kişilerin isimlerini saklı tuttu.

Bankman-Fried, yakın tarihli bir blog gönderisinde “Kişisel Robinhood hisselerimin neredeyse tamamını müşterilere bağışlamayı teklif ettiğini” söyledi.

Crypto total market cap at $991 billion on the daily chart | Chart: TradingView.com

Federal yetkililer, Robinhood hisselerinin çalınan tüketici parasıyla satın alındığını iddia ediyor.

Mayıs 2022’de SBF, finansal platformda hisse satın alarak şirketin %7,8’ini satın aldı. Ayrıca, Emergent Fidelity Technologies aracılığıyla satın alınan hissenin tek sahibi ve yöneticisiydi.

Bu arada DOJ, borsanın iflas başvurusunda bulunmasından saatler sonra FTX varlıklarının 370 milyon dolarının ortadan kaybolmasıyla ilgili bir soruşturma başlattı.

Bigger Pie Forum’dan öne çıkan görsel

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *