1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. ABD Savcıları, SBF’nin Kefaletle Karşılığında Dark Web’e Erişmek İçin VPN Kullanabileceğinden Endişeleniyor

ABD Savcıları, SBF’nin Kefaletle Karşılığında Dark Web’e Erişmek İçin VPN Kullanabileceğinden Endişeleniyor

«

ABD’li savcılar, çöken kripto borsa platformu FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’in (SBF) internete bir VPN ile girdiğini doğruladı. Bu, kefalet şartlarının daha da sıkılaştırılmasına yol açıyor.

13 Şubat’ta ABD’li avukat Danielle Sassoon bir mektup yazdı Yargıç Lewis Kaplan’a, savunma avukatına hükümetin sanığın VPN kullandığını son birkaç hafta içinde iki kez fark ettiğini bildirerek ve bu konudaki endişelerini dile getirerek.

VPN kullanmak neden endişe verici?

Sanal özel ağ (VPN), artan siber tehditler nedeniyle bu çağda sahip olunması gereken bir güvenlik aracıdır. İnternet bağlantısını şifreler ve bir aracı sunucu üzerinden yönlendirir. Diğer bir temel gizlilik düzeyi, IP adresinin maskelenmesidir. Bir sunucuya bağlandığınızda, VPN size yeni bir IP adresi atayarak çevrimiçi ortamda tamamen anonim olmanızı sağlar.

Şifreleme ve IP adresini değiştirmenin yanı sıra, bazı VPN sağlayıcıları oturumu kapattığınızda oturum verilerinizi silen yalnızca RAM sunucuları kullanır. Tüm bu güvenlik önlemleri ile girdiğiniz siteleri devlet bile göremez.

Bir VPN birçok yönden yardımcı olabilir. Örneğin, coğrafi kısıtlamaları atlamanıza ve dünya çapında istediğiniz herhangi bir içeriğe erişmenize olanak tanır. Ayrıca, İSS kısıtlamasını önleyebilir ve internet hızınızı önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Ancak hükümet, Bankman-fried’in ABD’de engellenen yabancı kripto sitelerine ve hatta karanlık ağa erişmek için bir VPN kullanmış olabileceğinden endişe ediyor.

Bankman-Fried’in avukatı Mark Cohen, Super Bowl ve Ulusal Futbol ligini uluslararası abonelikler aracılığıyla izlemek için VPN kullandığını söyleyerek yanıt verdi. akış web siteleri. Ayrıca, avukatlar makul bir kefalet koşulu için pazarlık yapmaya istekliler ve Bankman-Fried’in artık VPN kullanmayacağına söz verdiler.

Zaten mahkemeler sınırladı Bankman-Fried, Signal gibi özel mesajlaşma uygulamalarıyla sözleşmeli FTX çalışanlarından.

BTCUSD
Bitcoin’in fiyatı şu anda 22.000 doların üzerinde. | Kaynak: TradingView.com’dan BTCUSD fiyat tablosu

FTX Çöküşüne Ne Sebep Oldu?

FTX, başarısının zirvesinde 32 milyar dolardan fazla bir değere sahipti. Ancak, bir yayından sonra işler güneye gitmeye başladı. talep edildi Sam Bankman-Fried’in, önemli miktarda FTT’ye (FTX’in borsa jetonu) sahip olan Alameda Research’e sahip olduğu.

Bu iddiaların ortaya çıkmasının ardından Binance, tokenin çökmesine neden olan FTT’sini elden çıkaracağını duyurdu. Ne yazık ki, bu aynı zamanda panikle geri çekilmelere yol açarak bir likidite krizi yarattı ve platformu zorladı. para çekme işlemlerini dondur. Daha sonra Alameda Research dahil 100’den fazla bağlı kuruluş iflas başvurusunda bulundu.

Kripto para piyasaları üzerindeki büyük etkisi nedeniyle, federal savcılar FTX’in çöküşünü ABD’deki en büyük mali dolandırıcılıklardan biri olarak nitelendirdi. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatının iki yılın en düşük seviyesine düşmesine neden oldu.

FTX, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından araştırılıyor. Ayrıca, Menkul Kıymetler Komisyonu ve Kraliyet Bahamalar Polisi, soruşturma yürütmek.

Davalar ve Hukuki Müdahaleler

Bahamalar yetkilileri, ABD hükümetinin talebi üzerine Sam Bankman-Fried’i tutukladı (her iki ülke de suçluların iadesi anlaşmasını paylaşıyor). ile suçlandı sekiz suçlamaelektronik dolandırıcılık yapmak için komplo dahil ve daha sonra ABD’ye iade edildi.

Bu arada, Bankman-Fried’in iki yakın arkadaşı suçlarını kabul etti ve kabul müfettişlerle işbirliği yapmak. FTX’in kurucu ortağı Gary Wang ve eski Alameda Research CEO’su Carolyn Ellison, birkaç suçlamayı kabul ettimenkul kıymet dolandırıcılığı, elektronik dolandırıcılık ve emtia dolandırıcılığı dahil.

Ancak Bankman-Fried, tüm suçlamaları reddetti. o öyleydi 250 milyon dolarlık tahvil ile serbest bırakıldıelektronik izlemeye tabi tutuldu ve Kaliforniya’daki Stanford Hukuk Fakültesi’nde profesör olan ailesiyle yaşaması bekleniyor.

Pixabay’dan öne çıkan resim ve TradingView.com’dan grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *