«

Önerilen değişiklik, bankaların kripto varlık risklerine %1.250’lik bir risk ağırlığı uygulaması gerektiğini belirtiyor. Bu yasa tasarısı, geleneksel kurumlar için mali sermaye gereksinimlerini karşılayacaktır. Bu değişiklik, kuralların yürürlüğe girmesiyle bankaların toplam sermaye rezervlerini karşılamakla ve kaldıraç elde etmemekle yükümlü olmaları gerektiği anlamına gelmektedir.

Önerilen bu yüzde, komite tarafından belirlenen Basel III reformlarına dahil edilen en yüksek güvenlikleştirme düzeyidir.

Komite, bir bankanın kripto varlıklarına maruz bırakabileceği sermaye miktarının sınırlarını belirledi; bu standartlar 2025 yılı başında uygulanacaktır.

Parlamentonun En Büyük Siyasi Grubunun Ekonomi Sözcüsü Markus Ferber yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bankaların kriptoda tuttukları her avro için kendi sermayelerinden bir avro tutmaları gerekecek. Bu tür yasaklayıcı sermaye gereksinimleri, kripto dünyasındaki istikrarsızlığın finansal sisteme yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Son birkaç yıldır kripto varlıkların yüksek riskli yatırımlar olduğunu gördük.

Avrupa Finansal Piyasalar Birliği’nde (AFME) İhtiyati Düzenleme Başkanı Caroline Liesegang şunları söyledi:

Parlamento, kurumlar arası müzakereler sırasında dikkate alınması gereken Komisyonun yasama teklifinde yaptığı değişikliklerle olumlu adımlar atmıştır.

Crypto Lobby Group’un Görüşleri

Avrupa Finansal Piyasalar Birliği (AFME), ağırlıklı olarak farklı görüşlere sahip yatırım bankaları gibi geleneksel finansal kuruluşlar için hareket eden bir lobi grubudur. Bu değişikliğin kapsamının çok geniş olabileceğine dair endişeleri var.

Bir e-postada bahsedilen AFME:

Kripto varlıkların tanımı yoktur. [legislation] ve bu nedenle gereklilik, geçici muamelenin hedeflendiği geleneksel olmayan kripto varlıklarının yanı sıra tokenize edilmiş menkul kıymetler için geçerli olabilir.

Örgüt, taslak konularının daha sonra yasama sürecinde daha iyi ele alınabileceğini söyledi.

Kripto
Bitcoin, bir günlük grafikte 22.800 $ olarak fiyatlandırıldı | Kaynak: TradingView’de BTCUSD

Unsplash’tan Öne Çıkan Resim, TradingView.com’dan Grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *