«

Parasını büyütmenin yollarını arayan bir yatırımcı veya kişi olarak, kriptoya yatırım yapmayı düşünüyor veya düşünmüş olabilirler. Ancak, dijital para birimi ortamını sarsan son skandallarla birlikte, bu tür bir teknolojiye yatırım yapma sorunu, ruh hallerine ve genel duyarlılıklarına ve piyasa bilgilerine bağlı olabilir.

Kripto para birimi, yatırım yapmadan önce göz önünde bulundurulması gereken kendi iniş ve çıkışları olan diğer herhangi bir varlık biçimi gibidir. Bu yeni para birimi biçimiyle uğraşırken yoğun bir şekilde düşünülmesi ve çalışılması gereken faktörler var.

Dijital Para Birimine Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Öncelikle, kripto para birimleri dijital dünyada hala yeni fenomenler olarak kabul ediliyor. Bu sayede hızlı büyüyen bir varlık olması nedeniyle yüksek yatırım getirileri mümkündür.

Yatırımcılar, kripto para biriminin risklerden muaf olmadığının (yani dolandırıcılık, dolandırıcılık, piyasa dalgalanmaları) farkında olmalıdır. Bu tür varlıklarda her şey olabilir. Yatırımcılar bir sabah uyanırlar ve en sevdikleri jetonun fiyatı patlar – ancak ertesi gün kısa ömürlü olduğunu ve her şeyin gittiğini öğrenirler.

Yatırım söz konusu olduğunda büyük zaman kaybetmekten kaçınmak için, tek bir büyük satın alma yerine birden çok küçük satın alma önerilir.

Haberleri oku. Uzmanların söylediklerini dinleyin. Kriptoya girmeden önce sosyal medya tartışmalarına katılın.

Image: Pixabay

Ayrıca, bir yatırımcı, diğer geleneksel yatırımlarla (hisse senetleri veya endeks fonları) ilgilenirken daha fazla seçeneğe ve olası yatırım getirilerine sahip olmak için birden fazla kripto para birimine (ör. BTC, ETH, DOGE vb.) yatırım yapmaya açık olmalıdır. Bilgelerin dediği gibi: asla tüm yumurtalarınızı aynı sepete koymayın.

Kazanmanın başka bir yolu da, ön satışın erken alıcılar için indirim sunma şansı olduğundan, belirli kripto paraların ön satışlarından yararlanmaktır.

Ek Yatırım Hususları

Yukarıda belirtilen faktörlerin yanı sıra, bir yatırımcı dünyada olup bitenlere karşı dikkatli olmalıdır. Güncel olayları ve haberleri takip etmek, kripto para birimine yatırım yapma konusunda karar verme açısından çok önemlidir.

Örneğin devam eden Rusya-Ukrayna savaşı, çatışma başlamadan önce Rusya’nın enerji ihracatının en büyük müşterisi olan Avrupa gibi dünyadaki birçok ekonomiyi büyük ölçüde etkiledi.

Ukrayna halkının ve hükümetinin kaçışını desteklemek için, Avrupa, Rus petrolünün ithalatını yasakladıRusya yanıt verirken Kuzey Akım üzerinden gaz ihracatını kesiyor.

O hareketler neden oldu dünya çapında enflasyon oranı önemli ölçüde artacakbitcoin dahil birçok varlığın fiyatlarını etkiliyor.

Enflasyonla mücadele etmek ve hem hisse senedi piyasaları hem de dijital para birimi fiyatları üzerindeki baskıyı azaltmak için faiz oranlarını artırmak gibi ABD Federal Rezervi ve diğer küresel borç verenler tarafından uygulanan son eylemler, müstakbel yatırımcıların zihniyetinde önemli bir rol oynamaktadır.

Ukrayna’daki savaşın yanı sıra, “bulaşmaFTX’in çöküşünün neden olduğu çeşitli düzenleyici baskılar ve zorunluluklar, iflaslar ve madenci kapitülasyonları, 2023’te kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce incelenmeli ve dikkate alınmalıdır.

Crypto total market cap now showing signs of vigor, at $1 trillion, on the daily chart | Chart: TradingView.com

Bu arada, mevcut düşük fiyatlar nedeniyle kripto para birimine yatırım yapmak için şimdiye kadar olduğundan daha iyi bir an olamaz.

Şu anda, kripto para piyasası, pratik olarak tasfiye satışına eşdeğer bir durumda ve orijinal maliyetlerinin bir kısmı için yüksek kaliteli varlıkları stoklamak mümkün.

Yine de, kriptoya yatırım yapma konusunda herhangi bir seçim yapmadan önce, ilgili potansiyel riskleri tam olarak kavramak önemlidir.

Peki, bu yıl kriptoya yatırım yapmak akıllıca mı yoksa aptalca bir hareket mi? Gerçekten kesin bir “evet” veya “hayır” yanıtı yoktur. Günün sonunda, her şey bireyin arzusuna ve yargısına bağlıdır.

Yine bilgelerin dediği gibi: denemeden asla bilemezsiniz.

(Sorumluluk Reddi: Bu makalenin içeriği hiçbir şekilde yatırım, finans, ticaret veya başka herhangi bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır.)

-Getty Images/iStock’tan öne çıkan görsel

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *